فن بیان چیست ؟ ۱۶ راهکار تقویت Speaking Skills

فن بیان

اگر بخواهم فن بیان را به زبان ساده تعریف کنیم . اگر توانایی این را داشته باشید که بتوانید در هر شرایط و جا و مکانی و در برابر هر تعدادی به خوبی صحبت کنید و مخاطب را درگیر حرف های خود کنید شما فردی با فن بیان قدرتمند هستید. با سایت مجله زندگی همراه باشید تا چند راهکار تقویت فن بیان و ملا ک های درست آن را برایتان بیان کنیم.

فن بیان خوب ربطی به صدای خوب و یا پر حرفی ندارد و حتی به این معنا نیست که در هر مبحثی بدون دانایی اظهار نظر کنیم ، ولی  قطعاً اعتماد به نفس یکی از ملاک های بارز آن است . فردی که اعتماد به نفس دارد با قدرت بیشتری کلمات را ادا می کند و مخاطب را بیشتر را جذب خود می کند.

فن بیان خوب یعنی  توانایی صحبت به گونه ای ، که بتوانید ذهن مخاطب  را بطور کامل به خود معطوف کنید . مهم نیست که چیکاره هستید یا در طول روز با چند نفر ارتباط دارید ، فن بیان یک لازمه برای همه ی انسان هاست. از همان روز های اولیه ی بشر، قدرت خوب  صحبت کردن و به کرسی نشاندن حرف برای همگان وجود داشته است . پس باید همگی ما قدری فن بیان را فرا بگیریم چون همگی ما قطعا یک بار در عمرمون نیاز داریم که چند نفر را متقاعد کنیم . یاد بگیرید که چگونه با استفاده از کلمات مناسب، تن صدا، لحن ، میزان بلندی صدا مخاطبان خود را جذب کنید و آن ها را کاملاً با خود همراه کنید تا بتوانید عکس العمل های مثبتی از آن ها دریافت کنید.

فن بیان

در کل قدرت خوب صحبت کردن یک هوش ذاتی است و عده ی اندکی از افراد به خوبی توانایی جذب شما را دارند و فکر و ذهن شما را به سمت خود می کشانند . اما به نظر من فن بیان می تواند با تمرین و یادگیری مهارت ها بسیار پیشرفت کند کلمات و ادا کردن درست هر کلمه پر از قانون جذب است فقط کافی است قدری تمرین کنید . با صدای بلند و در جلوی آیینه سخنرانی خود را مرور کنید تاثیر فوق العاده آن را شاهد خواهید بود.

قبل از شروع سخنرانی ، چند سوال زیر را حتماً از خود بپرسید و جواب آن ها را به خود بدهید این کار به شما کمک می کند تا شروع و پایان خوبی را رقم بزنید.

 • چگونه می توانید گفتگو خود را شروع کنید؟
 • چگونه می خواهید از یک موضوع به سمت موضوع دیگر حرکت کنید؟
 • در مورد چه موضوعاتی می خواهید صحبت کنید؟
 • چگونه می خواهید گفتگو خود را پایان دهید؟فن بیان

ما در این مقاله به چند راهکار مهم اما ساده پرداخته ایم که شما با رعایت این موارد می توانید به شدت فن بیان خود را تقویت کنید .

 1. شمرده و به آرامی صحبت کنید و بگذارید مخاطب کاملاً تک تک کلمات شما را بشنوند.
 2. از ابزارهای صوتی و تصویری جذاب استفاده کنید.
 3. اعتماد به نفس داشته باشید و محکم صحبت کنید.
 4. شما باید خود به حرف هایتان اعتقاد داشته باشید تا بتوانید این حس را به مخاطب نیز بروز دهید.
 5. اگر خسته هستید به خوبی استراحت کنید خستگی بطور کامل می تواند در تن صدای شما حس شود.
 6. نحوه ایستادن ، نشستن و حتی لباس های شما نقش بسیار مهمی بر مخاطب دارد.
 7. آرام باشید و لبخند بزنید حتی اگر دچار استرس شده اید از بروز حس خود به مخاطب جلوگیری کنید.
 8. هدف گفتگو خود را مشخص کنید.
 9. مطالعه کنید خواندن بهترین راه برای افزایش واژگان شماست.
 10. خوب گوش کنید.
 11. احساسات و تعصب خود را کنترل کنید.
 12. تماس چشمی برقرار کنید.
 13. موقع صحبت با مو ، لباس و خودکار خود ور نروید . اینکارها حواس مخاطب را پرت می کند.
 14. نکات مهم موضوع خود را چند بار تکرار کنید تا ذهن مخاطب درگیر آن شود.
 15. آسون و راحت حرف بزنید و از کلمات قلمبه پرهیز کنید.
 16. سعی کنید در سمینارهای مختلف شرکت کنید.فن بیان

در صورت لزوم ، سؤالات پیشنهادی به مخاطبان خود دهید و مردم را تشویق کنید تا مشارکت کنند و سؤال کنند. این کار باعث می شود تا تعداد افراد بیشتری با شما همراه شوند . ما در طول تاریخ سخنران های خوبی را داشته ایم اما یکی از برترین های این حرفه را استیو جابز می نامیم  او علاوه بر توانایی در متقاعد کردن مردم دیدگاه های بسیار فوق العاده ای را بیان می کرد.

قبلی «
بعدی »

دانشجوی رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار ایمیل : zahra.malek.z1996@gmail.com
 • instagram

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *