خرید لباس ورزشی لباس ورزشی
اطلاعات عمومی

شیراز شهر شعر و ادبیات ایران

15 اردیبهشت روز شیراز گرامی باد

شیراز

به شیراز شهر شعر و ادبیات گفته می شود و دارای جاذبه های تاریخی ، زیارتی، فرهنگی و هنری فراوانی است. در گذشته به نام های تیرازیس یا شیرازیس معروف بوده است و با گذشت زمان به شیراز تبدیل می شود. شیراز مرکز استان فارس و در منطقه کوهستانی زاگرس جای گرفته است.این شهر در دوره زندیه پایتخت ایران قرار گرفت و بسیاری از ساختمان ها و مکان های تاریخی ساخته و بازسازی شدند.

۱۵ اردیبهشت که روز میانی بهار است را در تقویم با موافقت شورا به روز شیراز نامگذاری کردند. در کل استان فارس آبشارها و باغ های فراوانی را در خود جای داده است و توریست های فراوانی را به خود جذب می کند. اگر تا به امروز به شیراز و شهرستان های اطراف آن سفر نکرده اید فرصت را از دست ندهید و در فصل بهار که همه جا از عطر بهار نارنج و گل های محمدی پر شده است به نظاره این زیبایی ها بروید.

آرامگاه حافظ (حافظیه)

این آرامگاه که از آثار دوره ی زندیان است در شمال شهر شیراز قرار گرفته است.حافظیه آرامگاه خواجه شمس الدین محمد حافظ است .وی یکی از برترین شاعرهای جهان  است. دیوان حافظ از معدود کتاب هایی است که در کنار کتب دینی در خانه ی هر ایرانی وجود دارد و کوچک و بزرگ آن را می‌خوانند و به اندازه ی درک خود از آن بهره و لذت می‌برند.هنوز هم از سالیان دور تا به امروز حافظیه مکان عشاق است و بسیاری از مردم به زیارت خواجه حافظ رفته و به کتاب او تفألی می زنند و در تصمیماتشان با وی مشورت می کنند.

شیراز

شیراز

 

باغ نارنجستان قوام

این مجموعه که در بین عامه مردم به باغ قوام معروف است بواسطه نام بنای بیرونی خود امروز به نارنجستان قوام معروف است. این باغ از عمارات دوره قاجاریه شیراز است و در قسمت شرقی انتهای خیابان لطفعلی خان زند واقع است. این باغ دیدنی های بسیار دارد و معماری منحصر بفرد آن، موردی است که در همان نگاه اول جلب توجه می کند.سراسر باغ از گل های رنگارنگ و حوضچه های زیبا پوشیده شده اند.

شیرازشیراز

آرامگاه سعدی (سعدیه)

ابومحمّد مُشرف‌الدین مُصلح بن عبدالله بن مشرّف متخلص به سعدی شاعر و نویسنده ی پارسی‌گوی ایرانی است. همهٔ آثار سعدی اعم از شعر و نثر در مجموعه‌ای تحت عنوان کتاب کلیات سعدیجمع‌آوری شده‌ است.ازبین آثاری که دراین کتاب آمده، بوستان و گلستان دو کتاب مستقل هستند. در سمت چپ آرامگاه و حدود ۲۰ متری غرب آن، حوضی قرار دارد که شکل داخلی آن به صورت هشت ضلعی است.

نمایی از آرامگاه سعدی

این حوض به حوض ماهی شهرت دارد و با ۲۸ پله به صحن آرامگاه متصل می گردد پس از کم آب شدن حوض ماهی مردم به سراغ حوض دیگری در جلوی رواق، رفته و سکه هایشان را برای برآورده شدن حاجت در آن می اندازند. مقبره ی این شاعر بزرگ در میان یک عمارت هشت ضلعی  قرار دارد که سقف بلند آن با گنبدی زیبا و فیروزه ای زینت داده شده است.

شیراز

شیراز

ارگ کریم خان

ارگ کریم خانی در مرکز شهر شیراز قرار دارد. این ارگ در دوره سلطنت سلسله زندیه ساخته شده‌است بنای ارگ ترکیبی از دو معماری مسکونی و نظامی است.حمام ارگ جزو اولین حمام‌های اختصاصی با این سبک در ایران می‌باشد و در گذشته جهت استحمام خانواه سلطنتی مورد استفاده قرار می گرفته.

شیراز

باغ ارم

در شمال شهر شیراز  باغ زیبایی از دوره قاجاریه باقی‌مانده که به باغ ارم مشهور است باغ مذکور از آثار دوره ناصرالدین شاه قاجار به‌شمار می‌رود و بوسیله مرحوم نصیرالملک ساختمان فعلی بنا شده‌است.
در جلوی نمای عمارت اصلی باغ ارم که مشرف بر باغ است استخر آب‌نمای بزرگی ساخته شده که تصویر عمارت در آن نمایان می‌شود. در قسمت پشتی در بین درختان برکه زیبایی قرار دارد که هرچه از زیبایی آن بگوییم با هم قابل وصف نیست.

شیراز

شیراز

مشاهده بیشتر

زهرا ملک زرقانی

دانشجوی رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار ایمیل : zahra.malek.z1996@gmail.com

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن