خرید لباس ورزشی لباس ورزشی
تکنولوژی

Brain Computer Interface یا به اختصار BCI

رابط مغز و رایانه

 BCI  چیست ؟

Brain Computer Interface  یا همان رابط مغز و کامپیوتر  به مخفف سه حروف اول  کلمه  انگلیسی آن معروف است و آن را  BCI  می نامند.

سیستم های  BCI یک روش ارتباطی بدون دخالت ماهیچه را در اختیار بشر قرار می‌دهند تا بتوانند مستقیماً با محیط پیرامون خود ارتباط پیدا کنند. سیگنال های EEG  ورودی های سیستم BCI هستند.

BCI

رابط مغز و رایانه چندین سال است که بسیار مورد بحث قرار گرفته است و روز به روز عده بیشتری به تحقیقات در این زمینه می پردازند و به دنبال دسترسی به آن هستند.

یک سیستم BCI از مجموعه‌ای از حسگرها و اجزای پردازش سیگنال تشکیل می‌شود که فعالیت مغزی فرد را مستقیماً به یک سری سیگنال‌های ارتباطی یا کنترلی تبدیل می‌کند.

نحوه ی عملکرد فنون حوزه BCI به ۳ دسته تقسیم می شوند:

فنون تهاجمی (invasive): در این حالت، حسگر و گاه پردازشگری درون مغز کاشته می‌شود تا سیگنال مغزی را دریافت ویا سیگنال را به مغز ارسال کند.

BCI

فنون نیمه‏ تهاجمی (partially invasive): در این حالت، حسگر و گاه پردازشگر در استخوان جمجمه کاشته می‌شود و تماس مستقیمی با بافت مغز ندارد. روش ECOG مشهورترین نمونه در این دسته است.

BCI

فنون غیرتهاجمی (non-invasive): در این حالت، سیگنال مغزی از بیرون جمجمه دریافت می‌شود. روش‏های مرسوم و پرکاربردتری مانند EEG ، MEG  و fMRI در این دسته جای می‏گیرند که مشکل (ضعف) سیگنال های الکتریکی در فرآیند عبور از جمجمه ، مو ، پوست سر بطور قابل توجهی کاهش می یابند.

هر دستگاه  BCI شامل ۴ فرآیند است:

۱-دریافت سیگنال

۲-استخراج ویژگی

۳-ترجمه ویژگی

۴-خروجی دستگاه 

BCI

انجمن BCI  بطور رسمی در تاریخ ۱۳ مارس ۲۰۱۵ به عنوان یک سازمان بین المللی تأسیس شد این موسسه بطور قانونی در هلند مستقر است ولی روز به روز عده بیشتری از دانشمندان به این سمت روی می آورند.اعضای این هیئت به وسیله ی گروهی از ، دانشمندان اروپایی ، آمریکای شمالی و آسیایی رهبری می شوند.  

جمع بندی

شرکت‌هایی همچون فیسبوک ودیگر شرکت های بزرگ به دنبال ساخت  و طراحی رابط مغز و کامپیوتر خاص خود هستند.
رابطی که به مردم اجازه خواهد داد وقت باارزش خود را در طی روز برای تایپ هدر ندهند و به کارهای مهم‌تری بپردازند. به‌ واسطه آنکه مردم تنها فکر خواهند کرد و این افکار به متن تبدیل خواهند شد. این رابط‌ها به ما کمک خواهند کرد همه ارتباطاتی که در شبکه‌های اجتماعی ساخته‌ایم را از طریق نیروی ذهن کنترل کنیم.

BCI

این تکنولوژی که زمانی همچون خواب و رویا بوده است اکنون به واقعیت پیوسته است در آینده نه چندان دور افراد با ذهن خود وسایلی چون کامپیوتر ها ، سلاح های رباتیک و در افراد معلول کنترل صندلی چرخدار و وسایل ارتباطی خود را بدون درگیر کردن هیچ ماهیچه ای کنترل می کنند.

این حرفه به همه ی گروه ها از جمله علوم اعصاب ، مهندسی ، علوم رایانه ، ریاضیات ، روانشناسی ، مغز و اعصاب بالینی و زیست شناسی و دیگر رشته ها احتیاج دارند و با استفاده از تخصص تمامی این شاخه ها می توان به رابط مغز و رایانه دسترسی پیدا کرد.

رابط مغز و رایانه یک قدم بزرگ به سمت پیشرفت تکنولوژی است.

 برای دریافت اطلاعات دقیق تر می توانید به اینجا مراجعه کنید.

مشاهده بیشتر

زهرا ملک زرقانی

دانشجوی رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار ایمیل : zahra.malek.z1996@gmail.com

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن