خرید لباس ورزشی لباس ورزشی
اطلاعات عمومی

تفاوت های افراد چپ دست و راست دست

Left hand vs right hand

افراد چپ دست

تقریبا حدود ۹۰ درصد از انسان ها راست دست هستند و افراد چپ دست (به ویژه زنان چپ دست) قشر محدودی را شامل می شوند و می توان گفت نادر و کمیاب اند !

چپ دست یا راست دست بودن بستگی به وضعیت نمیکره های مغز دارد . تحقیقات نشان می دهد  نیمکره ی راست مغز عمدتا فعالیت نیمه ی چپ بدن را بر عهده دارد و نیمکره ی چپ ، نیمه ی راست بدن را کنترل می نماید .

افراد چپ دست

محدودیت های افراد چپ دست

افراد چپ دست کم وبیش یک سری محدودیت هایی نسبت به راست دست ها دارند . با توجه به اینکه تعدادشان کم است ، بیشتر ابزار و وسایل مختلف برای راست دست ها ساخته شده است .

به عنوان مثال صندلی های یک کلاس درس در مدرسه یا دانشگاه را در نظر بگیرید !

افراد چپ دست

 

همچنین به اشتراک گذاری یک میز بین یک شخص چپ دست با یک شخص راست دست کار دشواری خواهد بود ؛ مخصوصا اگر شخص چپ دست ، سمت راست نشسته باشد .

ابزار موسیقی نیز عمدتا برای راست دست ها طراحی شده است .

چپ دست ها ممکن است هنگام انجام بعضی کارها از قبیل نوشتن ، نقاشی کشیدن ، غذا خوردن ، و یا در هنگام کار با ابزاری از قبیل قیچی ، سر بازکن ، ناخن گیر و غیره تا حدودی مشکل داشته باشند .

افراد چپ دست

باورهای غلط

در سالهای نه چندان دور ، بعضی از معلم های مدارس ، چپ دست بودن را یک نوع معلولیت می دانستند و سعی در برطرف کردن آن داشتند !

اما تحقیقات نشان می دهد که مجبور کردن کودکان چپ دست به استفاده از دست راست خود ، در بلندمدت می تواند تاثیرات منفی دردناکی از قبیل تضعیف حافظه ، خستگی جسمی ، لکنت زبان و بدخطی در آنها بر جای بگذارد ؛ چون مستقیما با نیمکره های مغز آنها در ارتباط است .

افراد چپ دست

نکات جالب در مورد افراد چپ دست

گفته می شود که افراد چپ دست خلاق تر ، عاطفی تر ، و در ورزش بهتر از اشخاص راست دست هستند .

افراد چپ دست به مراتب بهتر می توانند همزمان از هر دو نیمکره ی مغز خود استفاده کنند . به همین دلیل در پردازش اطلاعات سازمان نیافته و مرتب کردن آنها کارایی بهتری دارند .

افراد چپ دست

 

جالب است بدانید ۴ نفر از ۵ نفر طراحان اصلی کامپیوتر مکینتاش چپ دست بودند .

همچنین ۱ نفر از ۴ نفر اعضای فضانورد آپولو چپ دست بود .

و اینکه از ۷ رئیس جمهور اخیر آمریکا ، ۵ نفر چپ دست بوده اند .

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن