خرید لباس ورزشی لباس ورزشی
تکنولوژیگیمینگ

تاریخچه بازی Need For Speed و بررسی آن

مسابقات خیابانی

بازی Need For Speed

نخستین بازی از Need For Speed در سال ۱۹۹۴ منتشر شد. این عنوان برای سگا ، پی سی و پلی استیشن یک منتشر شد. درست است که تعداد خودرو های بازی بسیار محدود بودند و گیم پلی بسیار ساده بود اما دلیل قانع کننده ای پیدا نشد که گیم رنکینگ نسخه ی سگا نمره ی ۹۵ نشود. سبک نسخه ی پلی استیشن متوسط و پی سی ضعیف بود اما این امر نه تنها پایان کار نبود بلکه مقدمه ای برای عصر طلایی نید فور اسپید به حساب می آمد.

نسخه دوم نید فور اسپید

سه سال بعد نسخه دوم نید فور اسپید عرضه شد. با وجودی که انتظار می رفت با عنوانی کاملتر مواجه شویم متاسفانه اینگونه نشد. این عنوان برای پلی استیشن یک و پی سی منتشر شد و در نهایت متای ۷۱ برای نسخه ی پلی استیشن یک کسب شد.

هات پور سویت

شاید هیچ گیمیری فکر نمیکرد پس از یکسال عنوان ضعیف نید فور اسپید دو شاهد یک مسابقه با نوآوری های جدید باشیم. هات پور سویت یک نوآوری جدید یعنی اضافه شدن بخش پلیس بود. علاوه بر مسابقه ، بخشی وجود داشت که به آن به عنوان تعقیب و گریز های پلیس نیز اضافه شده بود. هات پرسویت برای پلی استیشن و ویندوز منتشر شد و در انتها متای قابل قبول ۸۸ را کسب کرد.

در سال ۱۹۹۹ نسخه ی جدیدی از نید فور اسپید تحت عنوان های استیک بود. نوآوری ها را می توان دلیل اصلی موفقیت این نسخه دانست. با داشتن دو مود جدید به نام گیت وی و تایم ترپ و مسابقه با پلیس ها را میتوان دلیل پیشرفت این نسخه دانست. گرافیک آن نسبت به نسخه ی قبل بهبود یافته بود. متای ۸۶ نمره ی مناسب برای این نسخه است.

need-for-speed-high-stakes

پس از دوسال موفق انتظارات طرفداران بالا تر رفت. این بار نیدفور اسپید سوژه ای به نام پورش پیدا کرد و انتظار داشت با این برند مطرح و عالی به موفقیت های قبل دست پیدا کند و حتی فراتر از آن قدم بردارد اما نه تنها از عناوین قبلی موفق تر نشد بلکه امتیاز پایین تر از آنچه که انتظارش را داشتیم کسب کرد.

need-for-speed

پس از دو سال استراحت در سال ۲۰۰۲ هات پورسویت جدیدی عرضه شد. این عنوان همانند نسخه اول عنوانی بسیار خوش ساخت و قابل قبولی بود و خاطرات نسخه قبل را از بین برد. گرافیک بازی قابل توجه بود و می توان گفت از تمامی رقبا یک سر و گردن بالاتر بود. این بازی بر روی پلی استیشن ۲ و متای ۸۹ عرضه شد.

nfs-hot-pursuite-2

سال ۲۰۰۳  عنوانی جدید از نید فور اسپید به نام آندر گراند عرضه کرد. بعدهای فراوانی به این نسخه اضافه شد. مسابقات معمولی هم مانند قبل هیجان انگیز بودند . این عنوان برای پلی استیشن ۲ ، پی سی ، گیم کیو ، ایکس باکس و جی بی ای عرضه شد و توانست متای ۸۲ را از آن خود کند.

پس از یک سال نسخه دوم آندر گراند عرضه شد. تغییرات زیادی در این نسخه انجام نگرفت و میتوان گفت بر روی نسخه اول مانور های بهتری داده شده بود. نمی توان گفت پیشرفت اندرگراند دو نسبت به یک خارق العاده بود اما از نسخه اول بدتر هم نبوده و می توان به تغییر چشمگیر گرافیک آن اشاره کرد. متای ۸۲ برای این عنوان در نظر گرفته شد.

need-for-speed-underground-2

پس از انتشار دو عنوان موفق نوبت به نسخه ی ماست وانتد بود. این نسخه با آندر گراند ۲ تفاوت خاصی نداشت. در این نسخه پلیس نقش خود را ایفا می کرد و نکته قابل توجه در گیم پلی ، پیشرفت شخصی سازی خودرو ها نسبت به قبل بود. در انتها متای ۸۳ برای این عنوان بدست آمد.

پس از انتشار ماست وانتد در سال ۲۰۰۵ یک سال زمان برای نسخه کربن لازم بود. مسابقات شامل مسابقات خیابانی و زیر زمینی می شود. در بازی بخش هیجان اضافه شده که هر چه مقدار آن زیاد تر باشد باعث می شود که پلیس هم به تعقیب شما بیاید. لازم بذکر است که داستان کربن از داستان خوبی برخوردار بود اما نسبت به قبل ، گیم پلی دلچسبی نداشت و نسبت به ماست وانتد ضعیف تر بود.

در سال ۲۰۰۷  پرو استریت عرضه شد. در پرو استریت سعی زیادی برای تنوع در بازی شده بود و ظاهرا سازندگان از روند نید فور اسپید راضی نبودند. با این تنوع جنبه منفی آن بیشتر از مثبت آن بود. بازی جنبه ی اپن ورد سابق را نداشت و بیشتر به شبیه ساز مسابقات شبیه بود. هیچ پلیسی در مسابقات نبود و عدم وجود مسابقات خیابانی تکراری کننده بود. البته تخریب پذیری خودرو ها بهبود یافته بود و با کوچکترین تصادف شاهد آسیب دیدن اتومبیل بودیم.

پس از یکسال عنوان Need For Speed آندر کاور عرضه شد. عنوانی که میتوان از آن به عنوان ضعیف ترین Need For Speed یاد کرد. ایده بازی بسیار خلاقانه بود اما آنچه که ساخته شده بود نزدیک به ایده اولیه نبود. در بازی آندر کاور بازیکن نقش پلیس را ایفا می کرد و باید به صورت نامحسوس با رانندگانی که در مسابقات باعث هرج و مرج می شوند را دستگیر می کرد.

پس از گذراندن سه سال ناموفق نوبت به شیفت رسید. تمامی مسابقات در پیست ها برگزار می شود و خبری از مسابقات خیابانی و البته پلیس ها نیست و با یک شبیه ساز مسابقات رو به رو هستیم. تخریب پذیری طبیعی صورت پذیرفته بود و شدت تصادفات در سرعت خودرو ها تاثیر داشت. در انتها باید گفت که شیفت تغییر مثبتی را ایجاد کرد که باعث بقای نید فور اسپید شد و متای ۸۳ برای این عنوان کسب شد.

در سال ۲۰۱۰ شاهکاری در سری Need For Speed منتشر شد که در نوع خود بی سابقه بود. هات پورسویت که منتشر شد به نحو احسنت به ریشه ها بازگشت و تمام یک مسابقات خارق العاده را در خود نیز داشت. بازگشت مسابقات خیابانی و تعقیب و گریز های جذاب دو مثال مناسب برای این فاکتور ها هستند. این عنوان در انتها متای ۸۹ را کسب کرد. نمره ای که پس از مدت بسیار زیادی برای نید فور اسپید بدست آمد.

Need For Speed شیفت

عنوان Need For Speed شیفت دو بیش از ۱۴۰ خودرو لایسنس شده و در دسترس قرار گرفته بود. در بخش کریر مود با آموختن تکنیک رانندگی و شخصی سازی اتومبیل خود که می توان به مسابقات جهانی راه یافت.

Need For Speed ران

عنوان Need For Speed ران یکی از ضعیف ترین عناوین مسابقات بود. با این که سرمایه گذاری خوبی روی آن انجام شده بود ولی نتوانست عنوان قابل قبولی را بسازد. درست است که نمرات این بازی ضعیف بودند و متای ۶۹ کسب شد اما از این که این عنوان بزرگترین نید فور اسپید است نمی توان گذشت. ۳۰۰ کیلومتر پیست مسابقه نقشه ران را سه برابر از هات پور سویت بیشتر کرده بود.

Need-For-Speed-The-Run-Wallpaper-HD-playstation

ماست وانتد

پس از سقوط آزاد ران نوبت به نسخه ی جدید از ماست وانتد رسید. در بازی سه نوع مسابقه وجود دارد که بازیکن می تواند یکی از آنها را انتخاب کند و به مسابقه بپردازد مانند کورس های خیابانی یا مسابقات خیابانی عادی ، در این نسخه هم پلیس ایفای نقش می کند و باعث هیجان بیشتر در مخاطبین می شود.

نخستین بازی نسل هشتمی

نخستین نسخه ای که به نسل هشتم کنسول های بازی راه یافت ریوالز بود. گیم پلی بازی شباهت زیادی به هات پور سویت دارد و پلیس ها نقش بسیاری در روند بازی دارند. کریر مود در دو بخش کاپس و مسابقه پیگیری می شود. در بخش کاپس بازیکن نقش پلیس را در دست می گیرد و در مسابقه ، کنترل رانندگان خیابانی ، این نسخه توانست تا حدودی موفق ظاهر شود.

Need For Speed سال ۲۰۱۵

Need For Speed سال ۲۰۱۵ عنوان جدید این شرکت بود که برای کنسول بازی نسل هشتمی و پی سی منتشر شده است. بازی در یک دنیای جهان آزاد است و در این نسخه امکانات شخصی سازی اتومبیل ها نیز در این نسخه فراهم شده است. علاوه بر این بازی دارای داستان بازی می باشد و بار دیگر شاهد ویدیو های واقعی هستیم. داستان از این قرار است در شهری که قرار دارید پنج نفر از زبده ترین رانندگان را زیر خواهید گرفت که این افراد ، واقعی در دنیای واقعی هستند. در کل بازی نید فور اسپید را می توان بازی موفق در سری بازی های مسابقه ای دانست.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن