خرید لباس ورزشی لباس ورزشی
تکنولوژی

آیا امواج تلفن همراه ضرر دارد ؟

امواج موبایل

امواج

در این مطلب می خواهیم به بررسی این موضوع بپردازیم که آیا امواج تلفن های همراه برای انسان ها ضرر دارد یا نه ؛ سوالی که شاید ذهن افراد زیادی را به خود مشغول کرده باشد .

امروزه با پیشرفت روزافزون فناوری و تکنولوژی ، شاهد گسترش بسیار سریع ارتباطات هستیم ؛ این پیشرفت های چشمگیر ، در موارد فراوانی باعث ایجاد سهولت در زندگی انسان ها شده است و برقراری ارتباط بین انسان ها را بسیار آسان نموده است ؛ تولید گوشی های هوشمند یا به عبارت دیگر همان اسمارت فون ها یکی از مصادیق بارز پیشرفت علم اطلاعات و ارتباطات است . به طوری که با استفاده از آنها می توانیم در هر مکان از دنیا به راحتی با سایر انسان ها ارتباط برقرار کنیم و از اطلاعات و اخبار روز دنیا مطلع باشیم .

اما معمولا هر رویدادی که تاثیرات مثبت در زندگی انسان ها دارد ، عوارض و مضرات خاص خود را نیز در پی دارد ؛ که گوشی های تلفن همراه نیز از این قائله مستثنا نیستند .

امواج

خطرات احتمالی

امواج تلفن های همراه در واقع طیف خاصی از امواج رادیویی هستند . پژوهشگران تحقیقات وسیعی در این رابطه انجام داده اند که مشخص کنند آیا امواج تلفن های همراه برای سلامتی بدن مضر است یا خیر .

تعدادی از عوارض و زیان های امواج تلفن های همراه برای بدن که تاکنون به آنها اشاره شده است را در اینجا ذکر می کنیم :

تضعیف سیستم دفاعی بدن ، کاهش قدرت باروری و قوای جنسی در آقایان ، تغییر ساختار آنزیمی بزاق دهان ، تغییر عملکرد جذب مواد معدنی در بدن و افزایش سرعت گسترش تومورها ، تاثیرات منفی بر خون و ادرار ، افزایش احتمال ابتلا به بیماری های آلزایمر و پارکینسون ، و حتی سرطان زا بودن !!!

امواج

حال سوال اینجاست که آیا تمامی این موارد به اثبات رسیده است ؟!

پژوهشگران در پاسخ به این سوال ، عقاید ضد و نقیضی دارند ؛ گروهی معتقدند که تمام این عوارض واقعیت دارند و در بلندمدت می تواند اتفاق بیفتد ، اما گروهی دیگر معتقدند که هنوز این موارد به طور قطعی به اثبات نرسیده و از صحت آنها اطمینان ندارند .

بنابراین می توان گفت این قضیه هنوز در هاله ای از ابهام قرار دارد . اما به هر حال عاقلانه ترین کار این است که از زیان های احتمالی این امر غافل نباشیم . از سوی دیگر این امکان وجود دارد که این عوارض در حال حاضر خود را نشان ندهند و تاثیرات زیانبار آنها پس از سالها ظاهر شوند ؛ در نتیجه نمی توان بی تفاوت از کنار این قضیه عبور کنیم و ضروری است که برای مقابله با عوارض احتمالی تمهیداتی اندیشیده شود .

برای مثال در کشور آلمان ، قیمت خانه هایی که در مجاورت آنتن های BTS قرار دارند حدود ۲۵ درصد از سایر مکان ها پایین تر است .

همچنین یک سری شاخص ها و معیارهای معینی برای ساخت گوشی های هوشمند در نظر گرفته شده است که شرکت های سازنده موظف به رعایت آنها هستند ؛ از جمله این شاخص ها می توانیم به SAR اشاره کنیم ؛ این شاخص در واقع میزان جذب امواج ساطع شده از گوشی تلفن همراه را وقتی در فرکانس خاصی از میدان الکترومغناطیسی قرار می گیرد ، اندازه گیری می کند . برای این شاخص ، مقادیر استانداری تعریف شده و گوشی های هوشمندی که تولید می شوند باید این استاندارد را رعایت نمایند .

امواج

راهکارهایی برای کاهش خطرات احتمالی

به هر حال امروزه شرایط زندگی ما انسان ها ایجاب می کند که دائما از تلفن های هوشمند خود استفاده کنیم و دوری از آنها امری اجتناب ناپذیر است ؛ اما با رعایت یک سری مواردی می توانیم آسیب های احتمالی امواج تلفن همراه را کاهش دهیم ؛ که در اینجا به چند مورد از آنها اشاره می کنیم :

بیشترین شدت امواج مربوط به زمان برقراری تماس است ( زمانی که شماره تلفن مورد نظرمان را گرفته ایم و منتظر برقراری تماس هستیم ) ؛ در این زمان از چسباندن تلفن همراه به گوش خود پرهیز کنیم تا زمانی که ارتباط برقرار شود .

در مجموع باید گفت بهتر است تایم تماس ها را کاهش دهیم ؛ همچنین بهتر است برای این کار از هندزفری بلوتوث استفاده کنیم و از چسباندن مستقیم تلفن همراه به گوش خود اجتناب کنیم .

تا حد امکان از گذاشتن تلفن همراه در جیب پیراهن و شلوار خودداری کنیم .

در مکان هایی که سیگنال ضعیف تر است ( مثل ماشین و آسانسور ) از تلفن همراه تا حد امکان استفاده نکنیم ؛ چون امواج در نوسان است و تلفن همراه سعی دارد امواج بیشتری از مرکز دریافت کند و این امر باعث افزایش ضرر امواج می شود .

اگر از جمله افرادی هستید که عادت دارید از گوشی خود به عنوان زنگ ساعت استفاده می کنید و شب ها تا صبح گوشی بالای سرتان روشن و یا زیر شارژ است ، گوشی را در حالت هواپیما قرار دهید تا در معرض امواج آن نباشید .

از کاورهای فلزی برای گوشی تان استفاده نکنید ، چون جذب امواج را چندین برابر می کنند .

با رعایت مواردی از این قبیل کمتر در معرض امواج الکترومغناطیسی تلفن همراه قرار می گیریم و در کنار همراه بودن با تکنولوژی روز دنیا ، برای سلامتی خود و دیگران ارزش و اهمیت قائل خواهیم شد .

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن