۲۲ بهمن-دهه فجر-نامه امام خمینی (ره)-پیام تبریک ۲۲ بهمن

22 بهمن

۲۲ بهمن از ایام‌الله دهه فجر می باشد که ،در این روز به ترتیب زندان اوین، ساواک، سلطنت آباد، مجلسین سنا و شورای ملی، شهربانی، ژاندارمری و ساختمان زندان کمیته مشترک به تصرف مردم در آمد در روز ۲۲ بهمن ، که آخرین روز از دهه فجر نیز می باشد به عنوان تعطیل رسمی در تقویم رسمی کشورمان ثبت گشته و همچنین راهپیمایی های عظیمی در شهرهای مختلف برگزار می‌شود که مردم هنوز هم  پس گذشت ۴۰ سال با رضایت و خشنودی در راهپیمایی های سراسر کشور شرکت می کنند و همواره پیروزی انقلاب اسلامی را جشن می گیرند .

۱۲ تا ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ اتفاقات و پیروزی های بسیاری رقم خورد که به آن دهه فجر گفته می‌شود که طی آن سید روح‌الله خمینی بعد از تبعید پانزده ساله در دوازدهم بهمن سال ۱۳۵۷ قدم به ایران گذاشته  و در نهایت سلطنت پهلوی در بیست و دوم بهمن ماه سرنگون شد.امام خمینی (ره) پس از ۱۱۷ روز توقف در نوفل لوشاتو ، ساعت سه و سی دقیقه  به سوی تهران حرکت کردند که امروزه در روز ۱۲ بهمن زنگ مدارس به مناسبت سالگرد ورود هواپیمای آیت‌الله خمینی به ایران، در ساعت ۹ و ۳۳ دقیقه نواخته می‌شود و به شادی می پردازند . ایشان پس از پانزده سال دوری از وطن درمیان استقبال پرشور مردم قدم به خاک این سرزمین گذاشتند ، پانزده سالی که به خاطر خروشیدن بر استبداد و طاغوت و به خاطر بر زبان جاری کردن حقیقت به عراق ، ترکیه و  فرانسه تبعید شدند .با وسعت یافتن دامنه های انقلاب، قرار بر این شد که بزرگ مقام های ارتش پهلوی، دست به کودتا زده و با به دست گرفتن قدرت، انقلاب مردمی را سرکوب سازند. از این رو از ساعت چهار بعداز ظهر روز ۲۱ بهمن ۵۷، حکومت نظامی از طریق تمامی رادیو ها و تلویزیون ها  اعلام شد.هنگامی که خبر حرکت نیروهای نظامی از شهرهای مختلف ایران به سمت تهران با هدف سرکوب قیام مردم پخش شد، مردم شهرهای مرزی به درگیری با نیروهای نظامی پرداختند و با بستن راه، مانع حرکت آنها به سمت تهران شدند. برخی از فرماندهان ارتش در این درگیری ها به دست مردم کشته شدند تا سرانجام، ارتش، بی طرفی خود را اعلام کرد.هیچ کس تردید ندارد که اتحاد و همدلی یک ملت می تواند معجزه بیافریند و بزرگترین موانع راه ترقی و پیشرفت را از سر راه بردارد و قوی ترین دشمنان را نابود سازد.

22 بهمن

از هفدهم تا ۲۲ بهمن ۵۷، ایران یکی از دوره های استثنایی تاریخ سیاسی جهان را گذراند.

سه شنبه سوم بهمن ماه ۱۳۵۷ شورای سلطنت که برای حفظ رژیم سلطنتی در ایران تشکیل شده بود سرنگون گشت . در روز چهارشنبه چهارم بهمن ماه ۱۳۵۷ برای جلوگیری از حضور امام خمینی (ره) در بین مردم ایران ، ارتش فرودگاه ،مهرآباد را ازان خود کرد . در روز پنچ شنبه ، پنجم بهمن ماه ۱۳۵۷ ، دولت بختیار سه روز فرودگاه های کشور را بستند . در روز شنبه ، هفتم بهمن ماه ۱۳۵۷ تحصن روحانیون مبارزه در دانشگاه تهران در اعتراض به بستن فرودگاهها اغاز شد. و راهپیمایی میلیونی مردم در تهران به مناسب بیست و هشتم ماه صفر برگزار گردید.در روزدوشنبه ، نهم بهمن ماه ۱۳۵۷ فرودگاه برای آغاز حکومت جدید توسط رهبری امام خمینی (ره) بازگشایی شد. و در پی اعتصابات ، تظاهرات و راهپیمایی مردم که خواهان بازگشایی فرودگاه مهرآباد بودند. دولت بختیار فرودگاه مهرآباد را از چنگ نظامیان خارج کرد.پنجشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۵۷ در ساعت ۹:۲۷:۳۰ ثانیه حضرت امام خمینی پس از پانزده سال تبعید پای بر خاک ایران گذاشتند و با استقبال باشکوهی رو به رو شدند فرمانداری نظامی بر اثر فشار مردم راه‌پیمایی و تظاهرات را برای ۳ روز آزاد اعلام کرد . پس از گذشت ۵ روز یعنی در سه شنبه ۱۷بهمن ۱۳۵۷ دولت موقت به ریاست مهندس مهدی بازرگان تشکیل گردید که ‌بر اساس پیشنهاد شورای انقلاب ، حضرت امام خمینی دولت موقت را به مردم معرفی نمودند. پنج شنبه در تاریخ ۱۹ بهمن سال ۱۳۵۷ راه‌پیمایی مردم ایران در حمایت از دولت موقت انجام شد و نیروی هوایی ارتش کشور با حضرت امام خمینی بیعت کردند همچنین در آن روز حضرت امام خمینی به زیارت حضرت عبدالعظیم (س) رفتند و فردای آن روز ۲۰ بهمن ۱۳۵۷ در روز جمعه ساعت ۹ شب سربازان گارد شاه به پادگان نیروی هوایی در شرق تهران (خیابان دماوند) حمله نمودند و مردم برا ی کمک به سربازان نیروی هوایی مسلح شدند . شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۵۷ حضرت امام خمینی دستور شکستن حکومت نظامی و حضور مردم در خیابانها را صادر نمودند و همچنین در تهران و شهرستان ها بین سربازان و مردم مسلح درگیری های بسیار شدیدی رخ داد دولت بختیار هم ساکت نماند زمان حکومت نظامی را افزایش داده و حکومت نظامی را از ساعت ۴ بعدازظهر اعلام نمود.

و آخر در روز دوشنبه  ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ با تسلیم تمامی نیروهای نظامی و پیروزی مردم مسلمان ایران رژیم ستمشاهی پس از ۵۷ سال ظلم و ستم متلاشی گردید اما تهران صحنه جنگ خونین مسلحانه بین مردم و سربازان طرفدار رژیم پهلوی گردیده است.

متن پیام امام خمینی (ره) در ۲۲ بهمن سال ۱۳۵۷ به شرح زیر می باشد :

 

بسم الله الرحمن الرحیم
ملت مسلمان و قهرمان و مبارز ایران! در این لحظه حساس که به لطف خداوند تعالی مبارزات قهرمانانه شما سدهای استبداد و استعمار را یکی پس از دیگری می شکند و انقلاب اسلامی شما شکوفه ها و میوه های خود را آشکار می سازد، لازم می دانم ضمن اظهار تشکر و قدردانی از یک یک شما برادران و خواهران چند نکته را یادآوری نمایم: 

شما در جریان مبارزات گذشته رشد اسلامی و انقلابی خود را آشکار کرده اید و اکنون بیش از پیش لازم است که این رشد را به جهانیان نشان دهید تا جهانیان بدانند مردم مسلمان ایران می توانند بدون قیمومت این و آن، راه سعادت خود را انتخاب نمایند. 

لهذا از شما می خواهم که اولا مانع آشوب و هرج و مرج بشوید و نگذارید آشوبگران مغرض به عملیاتی از قبیل غارت، آتش سوزی، مجازات متهمان و از بین بردن آثار علمی و فنی و صنعتی و هنری و اتلاف اموال عمومی و خصوصی دست بزند. دشمن برای خراب کردن چهره نهضت از طریق نفوذ دادن افراد مفسد و مغرض در میان توده مسلمان دست به چنین کارها می زنند تا نهضت ما را ارتجاعی و وحشیانه قلمداد نمایند. من اکیدا اعلام می کنم که هر کس دست به چنین عملیاتی بزند از جامعه انقلابی ملت مطرود و در پیشگاه خداوند متعال مسئول است. 

ثانیا توجه داشته باشید که انقلاب ما از نظر پیروزی بر دشمن هنوز به پایان نرسیده است. دشمن از انواع وسایل و دسائس بهره مند است و توطئه ها در کمین ماست. تنها هوشیاری و انضباط انقلابی و اطاعت از فرمانهای رهبری و دولت موقت اسلامی است که همه توطئه ها را نقش بر آب می سازد. 

ثالثا افرادی از دشمن که به عنوان اسیر در اختیار شما قرار می گیرند هرگز مورد خشونت و آزار قرار ندهید. همچنان که سنت اسلامی است به اسیران محبت و مهربانی کنید و البته دولت اسلامی به موقع آنها را محاکمه و عدالت را در مورد آنها اجرا خواهد کرد. 

از همه شما برادران و خواهران عزیزم می خواهم که با دولت موقت انقلابی اسلامی که وارث یک سلسله خرابی های دولتهای فاسد گذشته است همکاری نمائید تا به حول و قوه الهی هر چه زودتر با همکاری یکدیگر ایران اسلامی آباد و آزاد را مورد غبطه جهانیان بسازیم. 

والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته
روح الله الموسوی الخمینی 
۲۲/۱۱/۵۷

پیروزی  شکوهمند انقلاب اسلامی به عوامل بسیاری وابسته بود اما مهمترین آنها را ایمان به خداوند متعال ، اتحاد و همبستگی ملت شریف ایران ، اقشار ملت ،  رهبری روحانی متقی و فقیه آگاه : امام خمینی رحمه الله و استقامت و پایداری در راه خدا، تحمل مشکلات و … می باشد .

22 بهمن

پیام تبریک ۲۲ بهمن 

بیا بیا که شمیم بهار می‏آید

دل رمیده ما را قرار می‏آید

سر از افق بدر آورد صبح آزادی

سرود فتح و ظفر زین دیار می‏آید

دهه شکوهمند فجر مبارک باد

********************************

بهمن آمد فجر پیروزی رسید / گاه شادی و ستم سوزی رسید

بهمن و روئیدن گل در کنار / پس زدن از روی کشور هر غبار . . .

 

قبلی «
بعدی »

دانشجوی رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار ایمیل : zahra.malek.z1996@gmail.com
  • instagram

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *