خرید لباس ورزشی لباس ورزشی
اطلاعات عمومیسلامت

۱۲ روش ساده درمان جوش صورت در منزل

درمان جوش در منزل

درمان جوش

جوش ها یک زائده کوچک پوستی هستند که این مشکلات کوچک ،ناشی از غدد های چربی اند که به وسیله ویروس ها  آلوده و ملتهب شده اند و گاهاً با درد همراه هستند.درمان جوش ها را می توانیم باچند روش ساده در منزل با یکدیگر بررسی کنیم.

در بین مردم رایج شده است که سر و کله جوش ها زمانی پیدا می شوند که قرار است به مهمانی یا سر یک قرار مهم حاضر شوید، نظری درباره ی همزمانی این اتفاقات باهم نداریم،اما با مطالعه این مقاله می توانید با روش های درمانی جوش صورت آشنا شوید و فعلا از فشاردادن و ترکاندن آن ها پرهیز کنید تا با یکدیگر به چند راهکار مناسب بپردازیم.

۱-یخ

درمان جوش

اولین درمان جوش یخ است.برای جوشی که هنوز بطور کامل عفونی نشده است ،استفاده از یخ به کاهش التهاب کمک می کند و غدد چرب را تشویق می کند که منقبض شده و چربی اضافه و میکروب های درون آن را بیرون برانند.

نحوه ی استفاده : یخ را درون پارچه تمیزی قرار دهید و به مدت چند ثانیه روی جوش  نگه دارید.سپس چند ثانیه فاصله بیاندازید و مجدد مرحله قبل را تکرار کنید.

این روند را به دفعات دلخواه می توانید تکرار کنید تا جوش از بین برود.

۲-آبلیمو

درمان جوش

راه حل معجزه آسای دیگر برای خلاصی از جوش ها استفاده از آبلیموتازه است.آبلیمو  میکروب های سطحی پوست را می کشد و علاوه بر این با خاصیت جمع کنندگی که دارد باعث می شود که چربی های تجمع یافته بیرون رانده شوند.

نحوه ی استفاده : قبل از خوابیدن از یک گوش پاک کن استریل پنبه ای استفاده کنید و آبلیمو را روی جوش بمالید و اما می توانید برای جوش های شدیدتر مخلوطی از دارچین و آبلیمو درست کنید و شب قبل از خواب روی جوش بمالید و بگذارید تا صبح بماند این کار به از بین بردن جوش کمک می کند ، اما این روش برای افرادی که پوست حساسی دارند توصیه نمی شود.

۳-خمیر دندان

درمان جوش

خمیردندان برای درمان جوش فوق العادست اگر بعنوان روشی پس از یخ گذاشتن استفاده شود سریع ترین اثر را دارد لازم است حتما از خمیردندان های سفیدرنگ و غیر سفید کننده استفاده کنید .

نحوه ی استفاده : قبل از اینکه جوش روی صورتتان جا خشک کند کمی خمیر دندان سفید را روی آن ناحیه بمالید و بگذارید حین خواب شبانه ، آنجا بماند.وقتی بیدار شدید با آب سرد آن را بشورید .در صورتی که قرار نیست خانه را ترک کنید می توانید این کار  را بارها تکرار کنید و برای اینکه شاهد تاثیر آن باشید خمیردندان باید در هربار مصرف به مدت ۳۰ دقیقه روی پوست شما بماند. درمان جوش بدون هزینه جالب است.

۴-بخور آب گرم

درمان جوش

از بخور استفاده کنید برای درمان سریع جوش، بخور را فراموش نکنید.استفاده از بخور گرم به علت بازکردن منافذ پوستی و بیرون ریختن مواد زائد از آن برای افرادی که از جوش رنج می برند فواید فوق العاده را به همراه دارد.

نحوه ی استفاده : یک ظرف بزرگ را با آب داغ پر کنید سپس صورت خود را  در نزدیکی دهانه ی ظرف قرار دهید. به طوری که بخار آب به پوستتان برسد اما به هیچ عنوان پوستتان را در تماس با آب داغ قرار ندهید زیرا ممکن است باعث سوختگی شود.

بخور را به مدت ۳۰ دقیقه ادامه دهید سپس به پوستتان مرطوب کننده بمالید.

۵-سیر

درمان جوش

سیر گیاهی است که دارای خواص اثبات شده قوی ضد باکتریایی،تقویت سلولی و ضد ویروس است و به عوامل بیماری های مسری حمله می کند.سیر همچنین در تقویت قوای جسمی نقش دارد.  این ماده ضد ویروس ،ضد قارچ و ضد سرطان برای درمان سریع جوش ها هم بسیار کارساز است. همچنین سولفور موجود در سیر به تسریع فرایند بهبود جوش کمک می کند.

نحوه ی استفاده : یک حبه سیر را به دو نیمه تقسیم کنید سیر را روی جوش بمالید و بعد از ۵ دقیقه با آب ولرم بشورید این کار را در روز چند بار تکرار کنید.

۶-جوش شیرین

درمان جوش

جوش شیرین یک راه حل خانگی مفید ، برای درمان جوش است که با لایه برداری پوست و باز کردن راه تخلیه چربی و سلول های مرده جوش ها را از بین می برد. بخشی از قدرت جوش شیرین در مراقبت از پوست به این دلیل است که قادر است بعنوان ماده ای برای درمان التهاب پوست در یک برنامه درمانی به کار رود.

نحوه ی استفاده : جوش شیرین را با مقداری آب و آبلیمو مخلوط کنید و یک ماده ی خمیر مانند درست کنید و سپس پوست خود را به دقت بشورید و در حالی که مرطوب است خمیر را به نواحی مورد نظر بمالید آنگاه چند دقیقه تا زمانی که خمیر روی پوست شما خشک شود صبر کنید ، صورت خود را با آب گرم بشورید .برای اینکه سریعتر تأثیر آن را ببینید این فرایند را ۲ بار در روز تکرار کنید.

هرگز جوش شیرین را بیشتر از چند دقیقه محدود روی پوست رها نکنید ممکن است باعث خشکی پوستتان شود.

۷-خیار

درمان جوش

خیار سرشار از پتاسیم و انواع ویتامین های A، E،C  است علاوه بر این خیار دارای خواص خنک کنندگی و تسکین پوست است.آب خیار همچنین برای ترمیم پوست مفید است به خصوص زمانی که روی پوست به کار رود در کاهش التهاب پوستی نقش دارد.

نحوه ی استفاده : خیار را خورد کنید روی آن آب بریزید و بگذارید به مدت ۶۰ دقیقه بماند مواد داخل خیار مثل ویتامین آ، پتاسیم وکلروفیل درآب منتشر می شود.آب حاصل را صاف کنید و برای نوشیدن و یا شستن صورت استفاده کنید.

می توانید با خیار ماسک صورت درست کنید و این ماسک را به مدت ۱۵ دقیقه روی پوست خود بگذارید سپس با آب گرم بشورید این کار به پاکسازی صورت و تمیزی آلودگی ها و باکتری ها از مجاری پوست کمک می کند.

۸-سرکه سیب

درمان جوش

وقتی می خواهید جوش های خودتان را در خانه درمان کنید سرکه سیب را به عنوان ماده ای قدرتمند به حساب آورید.سرکه سیب با خواص قلیایی خود PH  سطح پوست شما را به تعادل می رساند و در این  شرایط رشد میکروب ها سخت تر می شود.

سرکه سیب با خواص منقبض کننده خود مانند آبلیمو کمک می کند که چربی تجمع یافته در منافذ پوستی به بیرون رانده شوند همچنین به یاد داشته باشید با زیاده روی در استفاده از سرکه، پوست صورتتان را بیش از اندازه خشک نکنید.

نحوه ی استفاده :صورت خود را با آب شسته و با حوله خشک کنید یک پیمانه سرکه را با ۳ پیمانه آب مخلوط کنید سپس گلوله ی پنبه ای را به مخلوط آغشته کرده  و روی جوش ها بمالید و حداقل ده دقیقه صبر کنید همچنین می توانید سرکه را یک شب تا صبح روی پوستتان قرار دهیدو حتی استفاده چند بار در روز هیچ مشکلی را به وجود نمی آورد.

۹-ماست

درمان جوش

ماست  یک خوراکی دلپذیر و پر طرفدار است و یک میان وعده ی عالی به حساب می آید . ماست علاوه بر این اگر بصورت موضعی بر روی پوست استفاده شود .فواید شگفت انگیزی را به همراه دارد سالیان دراز است که به دلیل همین فواید عالی برای بهبود پوست از آن استفاده می شود شما هم می توانید برای از بین بردن جوش ها از ماست استفاده کنید.

نحوه ی استفاده : مقداری ماست را با آبلیمو مخلوط کنید و روی پوستتان بمالید بعد از ۱۵ دقیقه صورتتان را بشورید .باید از این مخلوط روزی ۲ بار استفاده کنید.

۱۰-آسپرین

درمان جوش

آسپرین یک نوع مسکن است اما برای درمان جوش ها هم بسیار موثر است و اکثراً در همه ی خانه ها از این مسکن ها یافت می شود.

نحوه ی استفاده : خمیری را با یک سهم آسپرین و سه سهم آب تهیه کنید. زمانی که خمیر سفت شد، آن را روی جوش ها بمالید حدوداً ۳۰ دقیقه بعد این خمیر خشک می شود و پایین می ریزد.بعد از آن می توانید صورتتان را بشورید.

۱۱-ژل آلوئه ورا

درمان جوش

آلوئه ورا نه تنها با کاهش التهاب پوست احساس عالی به شما می دهد بلکه آزردگی و قرمزی پوست را از بین برده  و پوستتان را درخشان و شفاف می کند.

نحوه ی استفاده : ژل آلوئه ورا را به پوست مالیده و ۱۵ دقیقه صبر کنید سپس صورتتان را با آب گرم بشورید.

۱۲-روغن زیتون

درمان جوش

روغن زیتون حاوی ویتامین ، آنتی اکسیدان و آهن است این روغن به دلیل خاصیت تسکین دهندگی پوست به درمان جای جوش کمک می کند.

نحوه ی استفاده : برای از بین بردن جای جوش ها باید پیش از رفتن به رختخواب از این روغن استفاده کنید. مقداری روغن بردارید و بیشتر بر روی جای جوش تمرکز کنید.صورتتان را با این روغن ماساژ دهید تا حس کنید روغن جذب پوست شده است.پارچه یا حوله تمیز را در آب گرم فرو ببرید.حوله گرم را روی صورتتان بگذارید تا بخار به صورتتان برسد.چربی باقی مانده را به آرامی از روی پوست خود پاک کنید.بعد از یکی دو دقیقه صورتتان را با آب معمولی بشورید.

مشاهده بیشتر

زهرا ملک زرقانی

دانشجوی رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار ایمیل : zahra.malek.z1996@gmail.com

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن