خرید لباس ورزشی لباس ورزشی
تکنولوژی

۱۰ تا از تکنولوژی های ترسناک

فناوری

ترسناک اما واقعی

در این قسمت با ما همراه باشید تا شما را با ده تکنولوژی ترسناک و باورنکردنی که جهان را تغییر خواهد داد آشنا کنیم. با گذر زمان و پیشرفت تکنولوژی ، فیلم های تخیلی مانند مردان سیاه پوش کم کم رنگ واقعیت گرفتند و کارهایی را که ما انجام میدهیم برای نسل پیشین رویایی بیش نبود. فیلم های علمی تخیلی به دانشمندان ایده ی فناوری هایی را داد که زندگی ما را متحول کردند از جمله این خیال پردازی ها میشود به تلفن همراه ، اسکن بدن ، ربات های کارگر و شاید جالب تر از این ها سفر و زندگی در فضا اشاره کرد. در این مقاله با ما همراه باشید تا با ده تکنولوژی متحیر کننده آشنا کنیم.

Scary-technologies

۱۰- پرینت اندام های بدن

در سال های اخیر فناوری پرینتر های سه بعدی توانسته است حوزه های مختلفی را در دست بگیرد. چاپ کردن ساده ی برخی از اندام های بدن مانند کلیه که میتواند نیاز پیوند کلیه را برطرف کند. پرینت کردن روکش های دندانی و یا بافت های صورت برای جراحی های تعمیمی قابل استفاده می باشد. همین طور پرینتر بافت های پیچیده انسانی از جمله قلب که میتوان آزمایش های موفق را در رابطه با آن انجام گرفته و تاثیر بی نظیری را در رابطه با آینده علم پزشکی باز کرده است. بدن انسان دیگه اندامی را که سلول های خودش روی قالب رویانده شده پس نمی زند. محققان معتقدند در آینده نزدیک میشود رگ های خونی ، بافت های کبد ، پوست انسان را برای مصارف آزمایشی تولید کرد.  دانشمندان معتقد هستند کمتر از ده سال دیگر اولین اندام قابل پیوند انسان به تولید رسیده و در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.

Scary-technologies

۹- گوشت مصنوعی

پیشرفت سریع در رشته های زیست شناسی ملکولی و همچنین تکنولوژی سلول های بنیادین ساخت گوشت را در آزمایشگاه ممکن کرده است. این تکنولوژی ترسناک به مذاق دوست داران طبیعت و حیوانات هم خوش خواهد آمد. صنعت گوشت امروزه بخش بزرگی از منابع طبیعی را در اختیار دارد و در عین حال هم کارهای گلخانه ای زیادی را تولید می کند. دانشمندان هلندی به فکر تولید انواع متنوعی از آنها افتاده اند و قصد دارند تا با شبیه سازی چیزی مانند عروق خونی در این گوشته های مصنوعی ، امکان بزرگتر شدن آن و تولید انواع مناسب برای استیک را فراهم کنند.

Scary-technologies

۸- انسان های قابل هک

هک کردن مغز در واقع به فعالیتی اطلاق می شود که در آن سیگنال های مغزی را می توان کنترل کرد تا ضمن دستکاری آنها قادر بود تا بهبود وضعیت سلامت افراد کمک کرد. شرکت BrainCo از تکنولوژی نوآورانه و جدیدی رونمایی کرد که گرچه ساختار بزرگ و پیچیده ای ندارد اما توسط انسان قادر است تا به دستکاری هدفمند سیگنال های مغزی بپردازد و این یعنی گامی موفق برای تحقق این تکنولوژی ترسناک که هک کردن مغز انسان می باشد.

Scary-technologies

۷- حشرات الکترونیکی

سال هاست که دانشمندان شیوه و مدل پرواز کردن پرندگان ، خفاش ها و حشرات را بررسی می کنند تا با استفاده از آن پهپاد ها و سیستم های پروازی بهتری طراحی کنند. اما در عین حال دانشمندان در پی آن بوده اند که راهی برای کنترل پرواز حشرات پیدا کنند. تصور کنید که بتوان حین پرواز یک حشره ، با فرمانی جهت پروازش را تغییر داد. این جانوران الکترونیکی به کمک میکروفون و دوربین هایشان می توانند شما را رد گیری کرده و حتی نمونه هایی از دی ان آ شما را استخراج کنند. شاید روزی از این فناوری ها برای کمک به بیماران استفاده شود.

Scary-technologies

۶- تشخیص چهره

آخرین شایعات حاکی از آن هستند که اپل در طراحی آیفون ۸ ، تاچ آی دی را کنار گذاشته و به سراغ فناوری تشخیص چهره خواهد رفت. گفتنی است که برنامه تشخیص چهره آنها با دقت ۹۹٫۶۷ درصدی عمل می کند که حتی از قدرت تشخیص ۹۷٫۵ درصدی چشم انسان نیز بالاتر است که نشان از قدرت این تکنولوژی ترسناک را دارد. نکته ی شگفت انگیز دیگر آن است که نرم افزار کمپانی قادر است دوقلوهای همسان را نیز از یکدیگر تشخیص دهد.

Scary-technologies

۵- اسکنر عنبیه

یک اسکنر عنبیه تنها یک عکس از چشم شما نمیگیرد که آن را با موردی که از پیش ذخیره کرده مقایسه کند. این حسگر بدین صورت کار میکند که ابتدا یک اشعه مادون قرمز فاصله ی نزدیک با فرکانس کم را مستقیما به سمت چشم کاربر ارسال می کند. این نوع از تابش الکترومغناطیس ، بسیار بهتر از نور مرئی کار می کند. چرا که جزئیات ثبت شده توسط آن از عنبیه بسیار دقیق تر از نور مرئی هستند. بنابراین با این روش ، یک دوربین متوسط  هم می تواند تصویری بسیار دقیق تر هم بگیرد. اسکنر عنبیه به دلیل سختی بسیار زیاد عملیات کپی الگوی عنبیه ، بسیار امن تر از حسگر اثر انگشت دانست. از این تکنولوژی ترسناک بیومتریک می توان برای ردگیری افراد در گروه های زیاد استفاده کرد و عملا جامعه را میشود به یک ایست و بازرسی بزرگ تبدیل کرد.

Scary-technologies

۴- پاک کردن حافظه مغز

حتما فیلم موفق فیلم مردان سیاه پوش را دیده اید که با یک دستگاه کوچک بخشی از حافظه ی افراد را پاک میکردند. یکی از لازمه های اصلی ایجاد تغییر در خاطرات انسان ، استفاده از دارو هایی است که بنابر اطلاعات ارائه شده هم اکنون نیز در بازار قابل یافت هستند. شاید در سال های دور امکان حذف و تغییر تجربیاتی که در ذهن انسان ها ثبت شده ، تنها محدود به داستان های علمی تخیلی بود. اما اخیرا با پیشرفت های صورت گرفته در حوزه ی فناوری مرتبط با اسکن سیستم اعصاب ، محققان هر چه بیشتر به امکان تغییر حافظه ی انسان نزدیک و نزدیک تر شده اند.

Scary-technologies

۳- سلاح لیزری سبک

در محیط های شهری استفاده از تسلیهات متعارف با دقت پایین می تواند خسارات موازی زیادی را ببار بیارد. به همین خاطر پنتاگون مرتبا تلاش می کند تا خطر درگیری های نظامی را در موقعیت های یاد شده کاهش دهد و برنامه دارپا نیز با هدف کم کردن شدت این نگرانی ها کلید خورده و به تولید نوعی تکنولوژی ترسناک (تسلیحات لیزری سبک) انجامیده است. دارپا امیدوار است که این برنامه عاقبت به ساخت یک لیزر ۱۰۰ کیلو واتی بیانجامد که بتوان از آن در حملات دقیق علیه اهداف زمینی و هوایی بهره گرفت.

۲- تبلیغات هوشمند

فناوری هایی که باعث می شود دوربین هایی را به یک بیلبورد متصل کرده و با استفاده از فناوری های تشخیص چهره موارد کلی نظیر رده سنی و جنسیت شما را مشخص کنند. به این ترتیب می توانند تبلیغاتی درست مناسب شما پخش کنند و پرتو های صوتی هولوسونیک می توانند پیام های گفتاری و موزیکال را بدون ایجاد مزاحمت برای بقیه به سمت گوش های شما ارسال کنند. تصور کنید چنین فناوری ای با مثلا اطلاعات گوگل پلاس یا فیس بوک ترکیب شده یا با پایشگر های سلامت شما(که احتمالا پوشیدنی خواهند بود) ارتباط برقرار کند.

Scary-technologies

۱-سلاح های زیستی

وقتی این خبر پخش شد که پاکت ها حاوی باکتری هایی مرگ آور سیاه زخم بود. در سال ۱۹۵۶ باکتری  سیاه زخم ۲۲ نفر حمله کرد و ۵ نفر را کشت. هفت سال بعد (لف بی ای) در پی تحقیقاتش به دانشمندی دولتی در حوزه سیاه زخم رسید که البته قبل از بسته شدن پرونده خودکشی کرد. سلاح های بیولوژیک مانند سلاح های شیمیایی از جمله سلاح های تخریب جمعی به شمار می روند. برنامه سلاح های زیستی آمریکا تا مدت ها مخفیانه دنبال می شد. تا اینکه سال ها بعد از افشای اینکه دولت آمریکا بدون رضایت افراد در آزمایشگاه ها و آزمایش های میدانی خود از عوامل زیستی برای آزمایش بر روی آنها استفاده کرده که جنجال های فراوانی ایجاد کرده و برخی از جنبه های این برنامه تسلیحاتی گسترده را افشا کرد. تاثیر بخش های نظامی در توسعه زیست فناوری به جدی چشم گیر است که به عقیده بسیاری امروزه پیشرفته ترین و پیچیده ترین ایده های زیست فناوری نه به وسیله ی دانشمندان و محققین دانشگاهی بلکه به وسیله ی لابراتور های مراکز نظامی و تحت تدابیر شدید امنیتی و دور از دسترس افکار عمومی در حال انجام هستند.

Scary-technologies

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن