خرید لباس ورزشی لباس ورزشی
کسب و کار

۱۰ راز فوق العاده گاندی برای موفقیت در زندگی و کسب و کار

کسب و کار

گاندی نیازی به معرفی ندارد و در هند همراه با افراد او مقدس تلقی شده است چرا که کل هندی ها می دانند که او مردی بود که کشور خود را در سال ۱۹۴۷ با بی نیازی بریتانیا رهبری کرد. در طی سخنان گاندی رهبر هندوستان ده نکته ای را که می توانند باعث موفقیت در کسب و کارتان بشود را عنوان کرد و آنها عبارتند از :

۱- تغییر دادن خودمان : اگر می خواهید جهان را تغییر دهید ابتدا باید خودتان را تغییر دهید. اگر بتوانید ذهنتان را تغییر بدهید احساسات و اعمالتان تغییر پیدا خواهد کرد و به لطف این کار کوچک ولی پر زحمت و تاثیر گذار می توانید دنیای اطراف خود را تغییر دهید. با تغییر در شخصیت و ویژگی های فردیتان می توانید کار هایی را که در گذشته حتی به آنها فکر هم نکردید را انجام دهید و بتوانید در محیط و جهان خود تغییراتی ایجاد نمایید و باعث موفقیت در زندگی و کسب و کارتان شود

 

۲- خودتان را کنترل کنید : “هیچ کس بدون رضایت و موافقت من نمی تواند به من صدمه بزند.” احساسات و واکنش های شما می تواند تاثیر گذار باشد که ممکن است در شرایط مختلف الگو رفتاری متفاوتی داشته باشید ولی در برخی مواقع خودتان می توانید دریابید که چگونه فکر کنید ، چگونه برداشت کنید. شاید اینکه بخواهید خودتان را کنترل کنید فورا اتفاق نیوفتد و نتوانید آن فردی که در حال تصور آن هستید باشید ، اما به تدریج متوجه می شوید که هیچ کس به اندازه شما نمی تواند احساسات شما را کنترل کند.

 

۳- ببخشید و فراموش کنید : “نبخشیدن نشانه ضعف است و بخشش از نشانه های قدرت فردی می باشد.” این امکان ناپذیر است که بتوان فرد بد اخلاق را با بد اخلاقی آرام کرد و همانطور که در مورد دوم اشاره کردیم خودتان می توانید انتخاب کنید که چگونه با شخص مورد نظرتان برخورد کنید. شما زمانی معنی این جملات را خواهید فهمید که بتوانید از آنها استفاده کنید و مفید بودن تاثیر گذاری این موارد را در خود مشاهده کنید. اگر شما بتوانید احساس بخشندگی را در خود ایجاد نمایید فکرتان آزاد خواهد شد و می توانید بر روی کار های دیگر تمرکز کنید و به سمت موفقیت گام بردارید.

 

۴- اگر تنبل باشید به چیزی نخواهید رسید : “تنها یک تجربه شخصی از هزاران هزار تجربه خارحی با ارزش تر می باشد.” تنها کار های محدودی هستند که با انجام دادن هیچ حرکتی انجام می شوند. همانطور که گاندی گفت : می توانید در استدلال به دنبال آرامش باشید یا در بی نهایت خواندن یا آموختن میتوانید احساس کنید که در حال پیشرفت کردن هستید اما در عین حال ممکن است نتیجه ی کار شما صفر باشد و یا خیلی کوچک باشد و با این وجود نباید سست شوید و باید به راه خود ادامه دهید. بنابراین برای رسیدن به آنچه که می خواهید آرزوی آن را دارید باید تلاش کنید و تمرین زیاد باید برای آن انجام دهید. با خواندن کتاب ها مختلف فقط دانش به شما منتقل می شود نه مهارت و باید پس از خواندن کتاب های مختلف بتوانید از نتایج آنها استفاده نمایید.

 

۵- در حال زندگی کنید : “من نمی خواهم آینده را پیش بینی کنم و تنها می خواهم از خودم در زمان حال مراقبت کنم” بهترین راه برای مقابله با مقاومت های داخلی خود که باعث جلوگیری از عملکرد و حرکت و پیشرفت ما می شوند زندگی کردن در حال می باشد. چرا اینگونه اگر در زمان حال زندگی کنیم در مورد کار هایی که در آینده ممکن است اتفاق بیوفتد و یا اتفاق نیوفتند نگران نباشیم. می توانیم به کار های فعلی خود برسیم و بیشتر روی آنها متمرکز شویم و انها را به بهترین نحو مدیریت نماییم.

 

۶- ما فقط یکی از مردمان کره زمین هستیم : “من اعلام می کنم که یک فرد معمولی هستم و مانند انسان ها اشتباه می کنم ولی تنها فرق من این است که اشتباهاتم را می پذیرم و به عقب بر می گردم” این همچنان عاقلانه نیست که از دانش خود مطمئن باشیم چرا که لازم به ذکر است که قوی بودن می تواند ضعیف بودن را نشان دهد و عاقل ترین فرد می تواند اشتباه کند. زمانی که شروع به ایده آل سازی ذهنتان می کنید سعی می کنید که خودتان را از آنها جدا نکنید و تماما در این فکر هستید که نباید آن شخص را از دست دهید  و این چنین موقعیتی برای شما ایجاد نخواهد شد چرا که آنها بهتر از شما هستند. این یک اشتباه است که همان فرد یک انسان هست و میتواند تصمیم بگیرد ، فکر کند و بهترین موارد را انجام دهد. بنابراین بخاطر داشته باشید که همه ی ما انسان هستیم و میتوانیم در هر زمان ممکن و غیر ممکن دچار اشتباهاتی شویم و بدانید تنها فرق انسان در این است که برخی فکر می کنند به آن عمل می کنند و برخی دیگر نه فکر می کنند و نه به آن عمل می کنند. گروه آخر آنها فکر می کنند اما هیچ اقدامی برای انجام آن نمی کنند.

 

۷- مقاوم باشید : “ابتدا متوجه نیستید و اطرافیانتان به شما می خندند و به مبارزه با شما می پردازند ولی تنها پیروز مسابقه شما هستید” با گذشت زمان مقاومت خود را نسبت به اطراف خود بیشتر بیشتر نمایید. گرچه ممکن است محیط اطراف شما نامناسب باشد. اگر مقاومت درونی نداشته باشید می تواند به راحتی شما را تخریب سازد  و از پیشرفت و موفقیت شما جلو گیری کند. کاری که واقعا عاشق انجام دادن آن هستید را پیدا کنید و انجامش دهید. این کار می تواند علاقه و امید را در درون شما زنده کند که در نهایت باعث موفقیت شما می شود. یکی دیگر از کار هایی که گاندی  توانست فردی موفق شود داشتن استقامت و مقاومت داخلی او نیز بود که باعث موفقیت و آوازه ی او نیز شد. همچنین یکی از دلایلی که ما نمی توانیم به خواسته های خود نیز برسیم این است که با یک بار شکست از ایده و کار خود پشیمان می شویم و از آن دست بر میداریم ولی در واقعیت نباید این گونه باشد و باید بتوانیم با هر شکستی به پیروزی نزدیکتر شویم. بنابراین برای رسیدن به خواسته های خود باید مقاومت داشته باشیم تا بتوانیم به آن دست یابیم. پس از سالیان سال همه می توانند به خواسته های خود نیز دست یابند ولی مرد واقعی در این داستان شخصی است که می تواند در ۳۰ روز کاهش وزن داشته باشد و یا ثروتمند شود. شوخ طبعی خود را نیز از دست ندهید چرا که می تواند باعث آرامش شما در بدترین شرایط شود و روحیه ی خود را نخواهید باخت.

۸- با مردم خوش برخورد باشید و به آنها کمک کنید : “من فقط ویژگی های خوب را در مردم مشاهده می کنم. من فرد بی گناهی نیستم و به همین دلیل روی اشتباهات دیگران تمرکز نمی کنم.” بزرگی و سخاوتمندی یک شخص می تواند از لحاظ کمک کردن او به دیگران مشخص شود. به طور کل هر شخص هم خوبی دارد  و هم بدی و این تنها خود شخص است که می تواند تصمیم بگیرد که کدام یک را انتخاب کند. فقط با انتخاب خوب می توانید زندگی خوب و زیباتری نسبت به بقیه داشته باشید و این زندگی لذت بخش تر خواهد بود.

۹- هماهنگ باشید ، صادق باشد و در نهایت خودتان باشید : “شادی زمانی است که به آنچه که فکر می کنید برسید و آن را کاملا انجام دهید.” یکی از بهترین راه حل ها برای بهبود  مهارت های ارتباطی این است که شما باید رابطه ی صمیمانه و صادقانه با شخص مقابلتان داشته باشید. همچنین هنگامی که افکار و کلمات و اقدامات با یکدیگر هماهنگ شود قطعا بدانید که زندگی در این لحظه برای شما لذت بخش خواهد بود و احساس قدرت و رضایت کامل را از خودتان دارید. اگر شما واقعا یک فرد صادق باشید مردم همیشه در تب و تاب شنیدن حرف های شما هستند و برای شما شخصیت قائل هستند ولی در غیر این صورت همیشه از شما فرار می کنند و به هیچ وجه حاضر به شنیدن حرف های شما نمی شوند اما اگر شما در حرف یک چیز بگویید و در عمل چیز دیگری اعتماد خود را در میان مردم از دست خواهید داد.

۱۰- به رشد و توسعه ادامه دهید : “توسعه و گسترش دادن یکی از قوانین زندگی و موفقیت می باشد.” شما در هر حال و وضعیتی باشید می توانید مهارت های خود را بهبود ببخشید ، عادت هایتان را تغییر دهید و یا می توانید دید خود را نسبت به هر چیز تغییر دهید. همچنین شما می توانید یک درک عمیق تر از طبیعت اطراف خود بدست بیاورید. برای رشد و توسعه تنها باید تلاش کرد و قبل از تلاش تمام جوانب را در نظر بگیرید تا در پایان کاری که انجام داده اید پشیمان نشوید.

gandhy

گاندی حرف خوب دیگری زد و این بود که از دیدگاه های قدیمی و گذشته ی خود دفاع کنید و اگر احساس کردید اشتباه هست از آن چشم پوشی کنید. امیدوارم که از این ده نکته کلیدی بهره کافی را برده باشید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن